Monday, November 3, 2008

Kihistumine ja klassivahed Internetis

Teeme väikse osaluseksperimendi. Võta palun lahti oma Skype kontaktide nimekiri. Vaata seda 30 sekundi jooksul ja jäta võimalikult paljud inimesed meelde. Sulge Skype. Nüüd korda sama oma MSN (või ka rate.ee, mõne jututoa või muu suhtluskeskkonna) kontaktidega. Vahet märkasid?

Kui Skypes esineb suurem osa inimesi oma pärisnimedega, siis MSN-s kohtab kõikvõimalikke vähem või veel vähem vaimukaid varjunimesid, millest mõni parimal juhul annab vihje kasutaja soost või seksuaalsetest eelistustest. Seost reaalse isikuga mõnikord siiski teame, sageli aga suhtleme kellegi virtuaalse identiteediga. Millel tihti puudub igasugune seos tegeliku isikuga, kes sellelt kontolt vastab. Juhtub, et seda reaalset isikut polegi ning suhtlust üritab arendada robot. Samuti kohtab MSN-s oluliselt sagedamini tundmatuid ja identifitseerimatuid kõnetajaid kui Skypes. Ükskõik, kas kõnetajaks on robot või võõras varjunimi, sellise kõnetaja eesmärke pole tavaliselt kuigi raske läbi näha. Rohkem või vähem läbi lillede jõuab suhtluskaaslane kümnekonna repliigi vahetamise järel oma point’ini nagunii. Mis reeglina pole kõnetatavale kuigi suurt huvi pakkuv. Erinevalt Skypest, kus juba kontaktandmete vahetusel antakse enamasti aimu, kes või mis eesmärgil suhtlust alustada soovib.

Järeldus. Kui Skype on rohkem reaalsete inimeste avalik suhtluskeskkond ning leiab kasutust peamiselt töö-, hobi- või muudel seaduslikel ja ühiskondlikult heakskiidetud eesmärkidel, siis MSN on pisut nagu anonüümsete sotsiofiilide klubi, kus rohkem aktsepteeritakse mitteasjalikku plämaajamist, juhusuhtlust ja ajaraiskamist. Kas see tähendab, et suhtlusprogrammide ja -keskkondade püsikasutajaskondade homogeniseerumine on tekitanud Interneti kihistumise ja pannud aluse teatavate klasside tekkimisele? Kui nii, siis kas see kihistumine peegeldab ka tegelikkust või on ainult virtuaalne? Sellele küsimusele pole paraku nii lihtne vastata, sest usaldusväärseid andmeid ei suuda koguda ka kõige kallimad uuringufirmad. Jääb üle ainult hinnanguliselt öelda, et nii tõepoolest tundub ning et Skypes suhtlevad inimesed tõenäoliselt asjalikumate eesmärkidega, kui MSN-s. Ehk - teatav kihistumine tõepoolest eksisteerib. Seda muide üritavad mitmed reklaamiga raha teenivad internetikeskkonnad juba ammu väita, kinnitades näiteks, et: „meie saidil käib ainult kõige maksujõulisem ja ostuhimulisem osa elanikkonnast, reklaami siin”. Kuid veelkord, neid väiteid kinnitavaid sõltumatuid ning autoriteetseid uurimistulemusi meil täna ei ole.

Käesoleva eksperimendi viimane küsimus: millises suhtluskeskkonnas võib kohata suuremat osa sinu kontaktidest ja kus veedad ise kõige suurema osa oma veebiajast? Rate? Orkut? Facebook? LinkedIn? Oled märganud, et suhtlusprogrammi ja sotsiaalse võrgustiku vahel on teatavad seosed? Skype kasutajaid leiad peamiselt Facebookist ja LinkedIn’st, MSN aadresse vahetatakse teistes kohtades. On ju mingisugune virtuaalne klassisüsteem? Ütle mulle, kus on su sõbrad ja oledki sellega öelnud, kes oled sa ise.

Või on tegemist hoopis nähtusega, et asjalikud inimesed, kes tööpäeva jooksul LinkedIn kaudu leitud äripartneritega Skypes tõsiseid äriasju ajavad, kehastuvad aegajalt ümber anonüümseteks kommionudeks, kes pildihindamisportaali või MSN-i uusi vaba aja tutvusi otsima suunduvad? Kas ja miks see nii on, võiks keegi lausa kursuse- või diplomitööks uurida.

15 comments:

McSylt said...

võtan selle omal uurimustööks. sest teema on väga põnev. olen ise juba täitsa elevil.

Toivo said...

"Rate? Orkut? Facebook? LinkedIn?"

Kirjutan ja loen (vanamoodsalt) e-kirju. Vott.

arni.alandi said...

Kasutan Skype'i ja külastan Orkutit. Kogu lugu.

BC said...

MSN lõi kõigepealt Eestis laineid (noh muud asjad ka, aga MSN on ainukesena veel alles jäänud) - inimesed hakkasid seda kasutama kui interneti identiteedi suhtluskeskonnana.

skype tuli aastaid hiljem - selleks ajaks olid paljud juba hakanud kasutama ka internetis oma päris nime.

skype on telefon internetis. MSN on kiire suhtluskeskkond.

enda kontaktid on osad siin ja osad seal, aga reaalselt kasutan siiski vaid MSNi. seda juba alates aastast 1997-1998

Kaur said...

See võib olla Eesti fenomen, või konkreetselt sinu sõpruskonna oma, või misiganes. Brasiilias võib seis olla täpselt vastupidine, et Skypes ollakse pseudonüümiga ja MSN-is pärisnimega. Ei tasu iseenda pealt terve süsteemi (keskkonna) pihta suuri üldistusi teha.

Shalaya said...

minu MSN'i ja skype'i kontaktid kattuvad pmst 100%. MSNis on neid lihtsalt tunduvalt rohkem. ei ole mul MSN'is mingeid kommionusid ega muud x-kaadrit ja ei tea, et kellelgi mu sõpradest-tuttavatestki oleks. ja miks peakski?
nõksa lahmiv on see üldistus.

WH said...

Jah... Osaliselt nõustun Kauriga...
Pigem on tegemist geograafia kui sotsioloogiaga.

Ise kasutan nii MSN'i, Skype'i kui ka Yahoo Messengeri.

90 % MSN'i tuttavatest on Euroopast.
95 % Skype tuttavatest on Euroopast.
100 % miinus 1 Yahoo Messengeri kasutaja ei ole meie maailmajaost.

Samuti on mu tuttavatel kontod täiesti suvalistes kohtades. Paljudel isegi kõigis mainitutes. Pigem tundub asi olevat inimeste endi ja nende tuttavate harjumustes - kes kusagil end kodusemalt tunneb...

Minul on Rate seepärast, et leida vanu tuttavaid, sealt edasi saab teised kontaktid ... Kas siis Orkuti või Facebook'i või millegi kolmanda omad. + veel paar välismaist saiti, kus otsin sarnaste huvidega inimesi...

aga klassid ja kihistumine? vaevalt...

offf said...

0ldsk00l
1. e-mail (maililistid)
2. IRC
3. MSN
Skypet yldse ei kasuta

M.S said...

Ps!
Vana e-mail siiski parem.

Hendrik Sei said...

e-mail paraku parim, msn-s ja mainitud portaalides näidatakse ülearu palju reklaami ja juhitakse muul moel tähelepanu kõrvale. kõige parem ikka telefon, läheb kallimaks, samas häirivat faktorit vähem. skype asemel lauatelefon ajab ka asja ära kuigi on olemas.

Anonymous said...

Tähelepanu !!!

minu nimi on Mavis Carlos, i esindaja Aiico kindlustus laenu laenuandja äriühing Brasiilias, anname välja laenu 2% huvitatud määra, kui olete huvitatud võtke see e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd oma laenu üleandmine kohe. võite meiega ühendust võtta ka selle vandeadvokaat e-post: amaah.credit.offer@gmail.com ka. meie firma on kunagi valmis üle mingi summa teile alates 5000 € kuni 100.000.000 euro mõni teie projekti oleme kunagi valmis krediidi teid periood 1 või 2 nädal tehing.

Attention !!!

my name is Mavis Carlos, i representative of Aiico insurance loan lending company in Brazil, we give out loan at 2% interested rate, if you are interested kindly contact this email:(maviscalos_laen_laenamine@outlook.com)now for your loan transfer immediately. you can also contact us on this barrister email:amaah.credit.offer@gmail.com also. our company are ever ready to transfer any amount to you starting from 5000 euro to 100.000.000 euro for any of your project, we are ever ready to credit you in an period of 1 or 2 week transaction.

victoria emmanuel said...

laen! laen! laen !!!
Kas otsite usaldusväärset ja akrediteeritud eralaenude ettevõtet, kes pakub laenu eluaegsetele võimalustele. Pakume igasuguseid laene väga kiirel ja lihtsal viisil, isiklikud laenud, auto laenud, hüpoteeklaenud, õppelaenud, ärilaenud, investeerimislaenud, võlgade konsolideerimine ja palju muud. Kas olete pankade ja teiste finantsasutuste poolt tagasi lükanud? Kas teil on vaja konsolideerimislaenu või hüpoteegi? Ärge vaadake enam sellist, nagu oleme siin, et muuta kõik teie rahalised probleemid minevikku. Laename raha üksikisikutele ja ettevõtetele, kes vajavad finantsabi 2% ulatuses. Sotsiaalkindlustuse number pole nõutav ja krediidikontroll pole kohustuslik, 100% garanteeritud. Soovin seda keskkonda kasutada, et teavitada teid sellest, et pakume usaldusväärset ja toetavat abi ning meil on hea meel pakkuda teile laenu.
Seejärel saatke meile e-kiri: (anitagerardloanfirm@gmail.com) laenu taotlemiseks

FINANCIAL CORPORATION said...

laenupakkumine üksikisikutele, kes vajavad rahastamist

mikrokrediidi struktuur Oleme välja kujunenud ja aastate jooksul
aastad on välja töötanud sügava arusaamise teie vajadustest ja
individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide käsitlemisele
õiglane ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust.
Meie protseduurid on loodud teie vastutusele selle tagamiseks
pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega.

Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. meie
moto on aidata sind, klient, olenemata teie vajadustest. Me
pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot.
Taotlused töödeldakse "mitte kohustusena.

 Pakume laenu kindla intressimääraga kõigi laenutüüpide jaoks.

   Palun, kui olete huvitatud meie teenusest
Täida taotleja vorm ja saatke see meile
e-posti aadress allpool

Teie täielik nimi: ....................
Aadress: ................................
Riik: ................................
Laenu summa: .......................
Laenu kestus: ......................
teie e-posti aadress: ..............


Leppige meiega kokku evexves@gmail.com

FINANCIAL CORPORATION'is on meie rahulolu meie peamine mure.

FINANCIAL CORPORATION said...

laenupakkumine üksikisikutele, kes vajavad rahastamist

mikrokrediidi struktuur Oleme välja kujunenud ja aastate jooksul
aastad on välja töötanud sügava arusaamise teie vajadustest ja
individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide käsitlemisele
õiglane ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust.
Meie protseduurid on loodud teie vastutusele selle tagamiseks
pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega.

Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. meie
moto on aidata sind, klient, olenemata teie vajadustest. Me
pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot.
Taotlused töödeldakse "mitte kohustusena.

 Pakume laenu kindla intressimääraga kõigi laenutüüpide jaoks.

   Palun, kui olete huvitatud meie teenusest
Täida taotleja vorm ja saatke see meile
e-posti aadress allpool

Teie täielik nimi: ....................
Aadress: ................................
Riik: ................................
Laenu summa: .......................
Laenu kestus: ......................
teie e-posti aadress: ..............


Leppige meiega kokku evexves@gmail.com

FINANCIAL CORPORATION'is on meie rahulolu meie peamine mure.

FINANCIAL CORPORATION said...

laenupakkumine üksikisikutele, kes vajavad rahastamist

mikrokrediidi struktuur Oleme välja kujunenud ja aastate jooksul
aastad on välja töötanud sügava arusaamise teie vajadustest ja
individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide käsitlemisele
õiglane ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust.
Meie protseduurid on loodud teie vastutusele selle tagamiseks
pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega.

Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. meie
moto on aidata sind, klient, olenemata teie vajadustest. Me
pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot.
Taotlused töödeldakse "mitte kohustusena.

 Pakume laenu kindla intressimääraga kõigi laenutüüpide jaoks.

   Palun, kui olete huvitatud meie teenusest
Täida taotleja vorm ja saatke see meile
e-posti aadress allpool

Teie täielik nimi: ....................
Aadress: ................................
Riik: ................................
Laenu summa: .......................
Laenu kestus: ......................
teie e-posti aadress: ..............


Leppige meiega kokku evexves@gmail.com

FINANCIAL CORPORATION'is on meie rahulolu meie peamine mure.