Monday, September 1, 2008

Erilahenduste standardiseerimisest

Eesti veebireklaamiringkondades on moodi läinud uus sõna: „erilahendus”. See tähistab reeglina asja, mis ei mahu tavaliste reklaamiformaatide piiresse, vaid sealt välja trügib, piiksub, ekraanil ringi siblib või muul agressiivsel moel vaataja tähelepanu püüab tõmmata. Kuigi enamasti on erilahendus vaataja jaoks häiriv, ei saa eitada tõsiasja, et tõhus häirimine on üks arvestatavaid tähelepanu võitmise viise. Ja reklaamiklassikat tsiteerides: seda kassid ostaksid. Isegi vaatamata „eri”- hinnale. On nõudlus, leidub ka pakkujaid. Meeldiv on märgata, et erilahendusi on oma külgedele hakanud lubama sellisedki saidiomanikud, kes aasta tagasi deklareerisid, et see juhtub „ainult üle minu laiba!” Küllap on laibad leidnud paarile lisakroonile sobiva kasutusviisi. Positiivset on asjas aga palju, iga väiksemgi samm uuenduste suunas vähendab keskmist stagnatsioonitaset.

Kui universaalne saab olla unikaalne lahendus?

Erilahenduste efektiivsusest rääkides tuleb suurenevale märgatavusele miinusmärgiga lisada suurenevad käivituskulud. Inimtöö tunnid, mida erilahenduste saitidesse integreerimine endaga paratamatult kaasa toob. Erilahenduse tegemiseks ja käima panekuks kulub samapalju tööd, olgu tegemist suure portaali või väikse kodulehega. Kui kampaania toimubki ainult ühes-kahes suuremas portaalis, pole asi veel kõige hullem – kannatatakse ära. Kuid ühe erilahenduse käivitamine näiteks 20 erinevas keskkonnas tähendab 20 korda suurenevaid kulusid läbirääkimistele, reklaamide eri formaatidesse konverteerimisele ja laialisaatmisele, tähendab webmasterite supportimist, 20 tellimiskirja, 20 arvet, 20 raportit, 20 ülekannet ja palju muud. Kuid proovige kirjutada mõne kliendi eelarvesse „setup costs” reale 20 x 2 täiendavat töötundi! Väiksel turul võib liigsel „erilahendamisel” juhtuda sama, mis liigsel sihtgrupile keskendumisel – käivituskulu muutub suuremaks, kui meediapinna maksumus. Ja jällegi leitakse enamasti lihtsustatud lahendus, kliendile öeldakse: „teeme kampaania ainult 3 suuremas keskkonnas, sest ega seal ülejäänutes keegi nagunii ei käi” ning tore erilahendus ronibki ainult kolme suurema uudistelehe üksteiselt mahakirjutatud pealkirjade vahel. Aga trendiks on keskkondade diversifitseerumine ja reklaamiraha suundub järjest enam mid-tail saitidesse, kus pinnad ei ole reklaamidest (ükskõik, kas tavalistest või „eri”) veel nii küllastunud. Mis tähendab, et erilahendusedki peavad standardiseeruma. Vähemalt mingi piirini, et neid oleks võimalik mugavalt ja odavalt keskmistesse ja väikestesse keskkondadesse paigutada.

Klikivabriku unikaalsus seisneb standardiseerimises

Klikivabrik on reklaamide saitidesse paigutamise logistika sedavõrd standardiseerinud, et probleem ei ole ka 100 saidi üheaegne kampaaniasse kaasamine. Pärast paljusid küsimustele vastamisi ja arutelusid oleme otsustanud, et anname survele järele ning hakkame samuti „erilahendusi” pakkuma. Tõsi, et me seda efektiivselt saaksime teha, tuleb ka need erilahendused mingite standardite raamesse suruda, et saaksime neid automaatselt edastada, monitoorida ja raporteerida. Tegeleme. Kohtusime hiljuti asjalike härrasmeestega ettevõttest Eyewonder, mis üritab leida keskteed „erilahenduste” ja standardiseeritud rich-media reklaamide vahel. Tõsi, nende lahendused ei suuda hinna poolest veel võistelda kohalike põlve otsas tehtud bänneritega, kuid võimaldavad piisavat standardiseerimist ja automatiseerimist, et jääda odavamaks 20 saidiga suhtlemisest. Kohe, kui oleme vajalikud lepingud kõigi osapooltega läbi rääkinud ja alla kirjutanud, võib hakata pakkumisi küsima. Seniks aga andke meile teada, millist hüper-super erilahendust teie ostaksite?

9 comments:

Rando said...

Huvitav jutt... algul teed erilahendusi maha, kuid pärast annad teada, et liigud ise ka samas suunas... Väikest vastuolu ei ole? ;-)

Tegelikult erilahendusi on võimalik teha mõistlikult standardiseeritud kujul, hää hinnaga ning minna sinna kuhu muidu enne polnud võimalik. Kõik on kättevõtmise asi. Miks aga erilahendusi tahetakse tellida? Aga just seetõttu, et nad annavad paremaid tulemusi! Inimesed on tihtipeale õppinud tavalistest bänneritest mööda vaatama; erilahendus tagab nende tähelepanu saavutamise ning ka huvi äratamise (kui lahendus on tehtud nutikalt ja huvitavalt).

Ma arvan, et klienti huvitavad siiski HEAD TULEMUSED kui STANDARDISEERITUD lähenemine... või mis? ;-)

Jaano Martin Ots said...

Ma ei tee ühtki lahendust maha. Kui millegi järgi on nõudlus olemas, siis tuleb seda pakkuda. Klassikut parafraseerides: kui laps tahab vähki süüa, peab laps vähki saama, isegi kui ta tegelikult ainult põrnikat krõmpsutab.

Aga heade tulemuste saavutamine... on suur vahe, kas saavutada hea tulemus iga hinna eest või saavutada hea tulemus mõistliku ROI juures. Viimast aga on võimalik saavutada ainult juhul, kui lähenemine on vähemalt mingi piirini standardiseeritud.

Rando said...

Nõus. Läbimõeldud lahendus, mis ei ole liigselt kulukas on mõistlik - puhtalt kasvõi ettevõtte kasumlikkuse aspektist lähtuvalt. Samas minu meelest standardiseeritus kui müügiargument pole kõige õigem. Nagu sa ka oma commentis ütled - tähtis on ROI. Küsimus on aga selles kuidas seda kõige paremini mõõta... Kuidas hinnastada klikile järgnevat tegevust; kas alati see on võimalik; kuidas tagada läbipaistev süsteem jne. Eestis kahjuks väga palju sellega ei tegeleta - heal juhul suudetakse välja arvutada kliki hind. Samas klikil ja klikil on vahe sees - kõik sõltub, mis sellele järgneb...

Anonymous said...

inimesel on ÕIGUS bännerist mööda vaadata. sellised erilahendused aga tuleks ära keelata.
ja ma ei mõtle selle all reklaame, mis on lihtsalt näiteks animeeritud.
palun väga, animeerige ja interaktiviseerige, mul pole selle vastu midagi.
ma mõtlen reklaame, mis lajatavad ennast tekstile, mida sa parajasti üritad lugeda või lingile, mida sa üritad klikkida vms.
BAD TASTE!

ap said...

Kallis anonüümus. Kes ütles Sulle et inimestel on õigus reklaamist mööda vaadata? Sellist õigust ei ole olemas. Vaata üks õhtu kanalkahte või teevee kolme. Otsustajaks on meediapinna omanik. Paljude väljaannete (nii kvaliteet- kui vähem kvaliteetsete) esksistents sõltub täielikult reklaamituludest ja sellest kas nad suudavad reklaamiklienti veenda et kõik külastajad tema reklaami vaatavad.
Kõige lihtsam on veenda juhul, kui reklaam on üle lehe suurune - siis on täielikult tagatud et reklaami nähekse. Kuu tagasi äripäev.ee tegi seda, enne veebilehte nägemist näidati ekraanisuurust nordea reklaami, esileheni jõudsid alles siis kui selle kinni panid.
Kuigi online-väljaandel (erinevalt telest) on õigus 100% pinnast alati ainult reklaamile pannagi (jah, tal ON see õigus), ta siiski oskuslikut tasakaalustab reklaami ja sisu suhet, kuna muidu ei ole tema väljaandel vaatajaid, kui sisu nägemine liiga raskeks tehakse.

Anonymous said...

ma pidasin silmas seda, et on sigadus sundida inimest tegema lisaklikke reklaami sulgemiseks (kuna see asub teksti peal, mida ma tahan lugeda) või panna teda KOGEMATA reklaamil klõpsama, kuna see asub kas otse kerimisriba peal või kohakuti mõne muu vajaliku lingiga...
PILKU PÜÜDA saab ka ilma selliseid sigadusi tegemata!

Anonymous said...

Tähelepanu !!!

minu nimi on Mavis Carlos, i esindaja Aiico kindlustus laenu laenuandja äriühing Brasiilias, anname välja laenu 2% huvitatud määra, kui olete huvitatud võtke see e-post: (maviscalos_laen_laenamine@outlook.com) nüüd oma laenu üleandmine kohe. võite meiega ühendust võtta ka selle vandeadvokaat e-post: amaah.credit.offer@gmail.com ka. meie firma on kunagi valmis üle mingi summa teile alates 5000 € kuni 100.000.000 euro mõni teie projekti oleme kunagi valmis krediidi teid periood 1 või 2 nädal tehing.

Attention !!!

my name is Mavis Carlos, i representative of Aiico insurance loan lending company in Brazil, we give out loan at 2% interested rate, if you are interested kindly contact this email:(maviscalos_laen_laenamine@outlook.com)now for your loan transfer immediately. you can also contact us on this barrister email:amaah.credit.offer@gmail.com also. our company are ever ready to transfer any amount to you starting from 5000 euro to 100.000.000 euro for any of your project, we are ever ready to credit you in an period of 1 or 2 week transaction.

FINANCIAL CORPORATION said...

laenupakkumine üksikisikutele, kes vajavad rahastamist

mikrokrediidi struktuur Oleme välja kujunenud ja aastate jooksul
aastad on välja töötanud sügava arusaamise teie vajadustest ja
individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide käsitlemisele
õiglane ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust.
Meie protseduurid on loodud teie vastutusele selle tagamiseks
pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega.

Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. meie
moto on aidata sind, klient, olenemata teie vajadustest. Me
pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot.
Taotlused töödeldakse "mitte kohustusena.

 Pakume laenu kindla intressimääraga kõigi laenutüüpide jaoks.

   Palun, kui olete huvitatud meie teenusest
Täida taotleja vorm ja saatke see meile
e-posti aadress allpool

Teie täielik nimi: ....................
Aadress: ................................
Riik: ................................
Laenu summa: .......................
Laenu kestus: ......................
teie e-posti aadress: ..............


Leppige meiega kokku evexves@gmail.com

FINANCIAL CORPORATION'is on meie rahulolu meie peamine mure.

FINANCIAL CORPORATION said...

laenupakkumine üksikisikutele, kes vajavad rahastamist

mikrokrediidi struktuur Oleme välja kujunenud ja aastate jooksul
aastad on välja töötanud sügava arusaamise teie vajadustest ja
individuaalsed nõuded. Oleme pühendunud oma klientide käsitlemisele
õiglane ja pakkuda professionaalset, sõbralikku ja viisakat teenust.
Meie protseduurid on loodud teie vastutusele selle tagamiseks
pakume tooteid, mis sobivad teie tingimustega.

Meie teenus on väga professionaalne ja viivitamata. meie
moto on aidata sind, klient, olenemata teie vajadustest. Me
pakkuda laene vahemikus 1000 kuni 5 000 000 000 eurot.
Taotlused töödeldakse "mitte kohustusena.

 Pakume laenu kindla intressimääraga kõigi laenutüüpide jaoks.

   Palun, kui olete huvitatud meie teenusest
Täida taotleja vorm ja saatke see meile
e-posti aadress allpool

Teie täielik nimi: ....................
Aadress: ................................
Riik: ................................
Laenu summa: .......................
Laenu kestus: ......................
teie e-posti aadress: ..............


Leppige meiega kokku evexves@gmail.com

FINANCIAL CORPORATION'is on meie rahulolu meie peamine mure.