Friday, May 30, 2008

Kasumivaba veeb 2.0 ehk kas blogimine on mõttetu tegevus?

Kuldar kirjutab, kuidas veeb 2.0 ei too raha. Ma nimetaks olukorda Marveti sündroomi ellurakendumiseks. Liiga kaugele ette vaadates võib komistada otse jalge ees olevale takistusele või mitte märgata kraavi, mis on tegelikkuse ja tulevikuunistuse vahel. Ja kui selle helesinise unistusega tegeledes tänapäev tähelepanuta jätta, võib kõht päris kiiresti tühjaks minna.

Pikaajalise blogijana pean tunnistama, et pole sellega kuigi rikkaks saanud. Mõned artiklid ja kolumnid olen blogi abil siiski suutnud müüa. Skype on suhtlemisel ja sidekulude vähendamisel kõvasti abiks olnud ja firma blogi on aidanud paljudele küsimustele vastates pika kirjatöö asemel ainult linkimisega hakkama saada.

Imetlen riskikapitaliste, kes veedavad Orkutis või Facebookis tunde, et aru saada, millest seal kasum peaks tekkima. Tõenäoliselt kasutavad need soliidsed härrasmehed püüdlikult ka kõiki muid veeb 2.0 ja 3.0 startupe, et võimalikult varakult ära aimata, millest raha võiks tekkima hakata. Seni veel ei ole hakanud. Muidugi, leidub üksikuid näiteid blogijatest, kes teenivad nädalase kõva kirjutamisega tuhandeid dollareid või reklaamileidudest, mis Youtubes tohutu tasuta auditooriumi on haaranud. Kuid need on üksikud terad pimeda kanakarja seas, enamus nokib tühja.

Täna teevad veebis reeglina raha (ma ei mõtle aktsiamulle, vaid reaalset tegevuskasumit) ikkagi üsna konservatiivsed veeb 1.0 lahendused. Reklaamitellijad, tavaäri e-rakenduste kasutajad ja muud, kes veebiteenustele käivet tekitavad, on ettevaatlikud inimesed ega vaimustu karjakaupa utoopilistest kelladest-viledest. Mis ei tähenda, et need, kes vaimustuvad, kuidagi imelikud oleksid. Kunagi pidasid korralikud hobusemehed veidrikeks ka neid, kes tossavate ja plärisevate ilma-hobuseta-vankritega sõita üritasid.

Kuni uued ärimudelid selguvad, teeb suur hulk katsetajaid kõvasti tasuta tööd või raiskab investorite raha. Aga nii on see alati olnud. Tark ei torma, vaid valib juba äraproovitud lahenduste hulgast selliseid, mille töökindlusele võib äriplaani üles ehitada.

PS! Marvet on hea sõber, koolivend ja vingemaid visioonimehi, keda isiklikult tunnen, nii et no hard feelings, Pets. Tavainimestele soovitaks siiski lugeda Petsi 5 a taguseid kirjutisi, need hakkavad mainstreamile just aktuaalseks muutuma.

3 comments:

Peeter Marvet said...

siia sobiks lisada p-kurv sõber Henrikult: http://akamai.tehnokratt.net/gems/henrik/pkurv.png

aga ma arvan, et blogimise eest raha teenimise asemel võiks rohkem mõelda because effect'i peale. pean pojaga õue lippama, otsige ise Google'ist :-)

Märt said...

Blogimisega saab vägagi raha teenida kui seda mitte hobina võtta.
1.ingliskeelne blogi internetiturundusest, kodus rahateenimisest, seo, selfhelping whatever, mida uuendad vähemasti igapäev
2.kommid poppides blogides ja loodad, et sind märgataxe, piisab paarist "sähvatusest", pingid ja spämmid poppe bookmarkingu site, teed profiilid poppidesse web 2 keskondadesse, lisad karjade kaupa sõpru.
3.annad omas blogis miskit tasuta ära(ebook, script), mille abil teed upsale.

Nagu näha on asi ysna lihtne, vaja on tööd teha ja palju !

Või yks teistest alternatiividest - massiliselt blogisid (loe: tuhandetes) + adcents + comment spam

Unknown said...

Tere Sir / Madam,
Teil on vaja laenu raha vahel segaduses inimesi, kes on rahalistes raskustes, majanduslangus põhjustas pankade poolt? Ma olen siin oma probleeme. Ma olen kohanud, ühe isiku, kes vastutab, tõsine ja aus. Ma olen tunnustatud kõikjal maailmas.
Kui teil on tõesti vaja laenu, palun võtke minuga otse e-posti teel: meimariafinance@gmail.com