Wednesday, September 19, 2007

Atraktiivne bänner - kuidas teha?

Siin ei tule juttu sellest et millises poosis peab täpselt poolpaljas tibi reklaamil olema, et iga heteroseksuaalse meesterahva käsi iseeneslikult viiks hiirekursori bännerile ja nimetissõrme lihas kliki teeks. Jutt on hoopis sellest et kuidas tulemus saavutada katse-eksituse meetodil. Nimelt TASUB reklaamikampaania tarbeks alati teha alati VÄHEMALT KAKS bännerit. Meediapind annab Sulle reeglina ligipääsu reaalajas statistikale, kust näed, milliseid bännereid rohkem ja milliseid vähem klikatakse (ctr). Üldjuhul (sellest allpool) on kõrge klikatavust just see mida soovitakse saada, sest klikk on see mis peaks teoorias tooma kliendi ja ctr näitab ka üldjoontes, kui paljud üldse banneri poole vähemalt vaatasid.
Näide. Kristlik ajaleht "Kõigevägevam" teeb kampaania saamaks uusi tellijaid. Tehakse valmis 3 erineva sõnumiga bännerit ning peale esimest kamaaniapäeva on tulemus selline:

bänner A ctr: 0.20% (Sõnum: "Telli Kõigevägevam oma koju")
bänner B ctr: 0.10% (Sõnum: "Ka Sinu hing võib saada päästetud")
bänner C ctr: 0.05% (Sõnum: "Religioonialasete teadmiste nädalalehe tellimine on alanud")

... siis esmane loogiline reaktsioon on suurendada bänneri A osakaalu. Tubli, nii peabki. Aga vara on loorberitele lesima jääda ja eeldada et oled parima reklaambänneri sõnumi välja mõelnud. Äkki on võimalik veel mõjuvam bänner luua?? Aluseks tasub loomulikult võtta seni parim reklaam ja hakata sellest looma variatsioone. Erinevat värvi, teise taustapildiga, vilkuv, jne. Tee tekst siniseks ja tõmba joon alla, mis vihjab otseselt, et tegemist on lingiga ja sinna tuleb klikata. Samuti võiks ja proovida erinevaid sõnastusi... "Kõigevägevam Sinu kodus igal neljapäeval" näiteks.

Kas bännerite arvul on ka maksimum? On küll, piiravad sellised asjaolud:
  • ctr statistikat võib arvestatavaks lugeda alles alates u 50 klikist, mis tähendab et selle saamiseks tuleb iga bännerit näidata üldjuhul paarsada tuhat korda. Ehk siis piiri paneb kampaania eelarve.
  • Iga bänneri loomine maksab.
  • Iga meediapind ei pruugi pakkuda võimalust bännereid kampaania jooksul vahetada ja kusagil on kõigi jaoks mõistlikkuse piir. Kui klient peaks iga päev 10 uut bännerit saatma, hakkab ka kõige vastutulelikum meediapind selle eest lisatasu küsima.
Aretame teemat nüüd edasi... üks asi on muidugi hea CTR'i saavutamine, kuid kas see on tegelikult Sinu äri eesmärk üldse? Teada-tuntud imerohi kõrge CTR-i saavutamiseks on ju pilt paljast kehast, kuid sellel bänneril klikkajad ei pruugi hästi konverteeruda meie kristliku ajalehe tellijateks...
Mida siis teha? Lahendus on ka siin olemas. Nimelt võib CTR-ile lisaks mõõta ka seda, et kui paljud külastajad Sinu veebilehel tegid vajaliku sammu, näiteks registreerusid. Ja seda saab mõõta ka bänneri kaupa, läbi mille Sinu veebisaidile satuti. Ehk siis suhtarv [registreerujaid tänu sellele bännerile] / [selle bänneri näitamiskordade arv].
Tundub absoluutselt oluline number, eks? Miks aga siis ikkagi enamus inimesi CTR-ist räägib? Põhjus selles et antud suhtarvu saamiseks tuleb pisut kohendada omaenda veebilehte, sinna tuleb lisada vahendid mis loendaks üle registreerujad bänneri kaupa (üks sellistest on teadagi Google Analytics) kuid suurtes firmades, kes on meil peamised reklaamijad, on sellise muudatuse tegemine parasjagu suur ja tihti bürokraatlik ettevõtmine. Lihtsam on lasta reklaamifirmal valmis treida bänner mis tellijale visuaalselt meeldib ja siis lootma jääda et keegi vast ikka klikkab ja äkki ka liitub... Niiviisi kõhutunde järgi talitades päris mööda üldjuhul ei panda, reklaamijad ei ole veel hädaldama hakanud et "internetireklaam ei tööta". Küll aga võiks ta töötada veel paar korda paremini kui tulemusi õigete vahenditega mõõdetaks ja nendest ruttu õpitaks.

1 comment:

Anonymous said...

See on ju välireklaamifirmades vana tõde, et kõigepealt tuleb reklaam üles kleepida selle tee äärde, mida mööda kliendi peadirektor hommikul tööle sõidab.

Internetireklaami üle kandes - reklaam peaks olema kõigepealt sellel saidil, kus klient kõige rohkem aega veedab. Kui seda ainult teaks! Kas see ikka on Bloomberg või Financial Times, äkki on midagi hoopis lõbusamat?

Ei tohi jah teha seda viga, et üldistad enda ja/või ülemuse isikliku kogemuse kogu kampaaniale. Isiklik kogemus on isiklik, aga internetimeetrika mõõdab massi