Saturday, June 16, 2007

Võlusõna: venelased

Eesti turundusäris on üheks võlusõnaks venelased. Oli 1992, kui ajalehe Den za Dnjom asutamisega eesti reklaamitellijale EEkspressi-laadse reklaamikanali lõime, on tänagi. Ütle, et suudad venekeelsele auditooriumile reklaami teha ning tellimuste tulv on tagatud. Tegelikult on seda lihtsam lubada kui teha.

Eesti telekanaleid siinsed vene keelt kasutavad elanikud ei vaata, kohalike venekeelsete lehtede tiraazid on väikesed, välireklaamis seab keeleseadus venekeelse plakati ülesriputamisele piirid ette. Internetis on eesti venekeelse kliendi tabamine eriti keeruline, kuna suured vene keskkonnad pakuvad ilmselgelt paremat teenust kui väiksed kohalikud. Küllap poleks siin ka Delfit ega Netit, kui maailmas leiduks eestikeelne suurriik, kus vastavad teenused maakeelsetena olemas oleksid.

Venemaa saitidele Eestisse suunatud reklaami tellimine on teoreetiliselt võimalik. Ka praktiliselt, kui harjuda veidi teistsuguse asjaajamisega, kui EPL reklaamiosakonnas. Geolocationi alusel ainult eesti vaatajatele reklaami küsides muutub tellija nende jaoks siiski nii väikeseks, et klienditeenindusele ei kannata enam üldse panustada. Ka AdSense kaudu saab nii väikese osa Eestimaa venelasi kätte, et täna ei tasu veel ära.

Veel hiljuti oli eesti külastatavamate internetisaitide hulgas peale rambler.ru, mail.ru ja kroxa.net ka ansipmudak.com (tänaseks maha korjatud). Milliseid saite eesti venelased veel külastavad? Millised on Eesti vene kogukonna kohalikud uudistesaidid, foorumid ja kommentaarilehed? Mõned oleme juba leidnud, küllap mõned leiame veel. Millised kogemused teistel selles vallas on?

No comments: