Tuesday, June 26, 2007

Mis on blogipidaja palk?

Kuldar kirjutab, kuidas maailma edukaimad blogid teenivad miljoneid ja saab kohe ka vastuse. Muuhulgas viitas Kuldar Klikivabrikule. Täname meelespidamise eest.
Mõlema viidatud postitusega jääb üle vaid nõustuda. Eestikeelsete blogide külastatavus absoluutarvudes on nii väike, et täna kehtivate reklaamihindade juures võib Kuldari ennustus eesti blogipidaja teenistusest tõele päris lähedal olla. Kõige tublimatel ehk tuleks kalendrikuus tuhandeke kokku, väiketegijad aga peavad odavama restorani vaatama, kus kuuteenistus sirgeks lüüa.
Blogist palgatööd plaaniva ajaveebniku alternatiiviks oleks üle minna mõnele maailmakeelele ja sukelduda globaalsesse reklaamiärisse, kuid see tähendab eesti reklaamitellija huvi kadumist - mida oleks BIG-l või Tallinkil reklaamida USA või Austraalia vaatajatele? Maailmablogide pidajad eesti reklaamiagentuuridelt tellimusi ei saa. Jääb Google, kuid seal on juba hoopis teisel tasemel konkurents.
Kes siiski eestikeelse blogipidamise juurde jääb, peab arvestama siinsete võimalustega ja nende piires oma külastajaskonda kasvatama. Võimalusteks peamiselt provotseerivad pealkirjad, sage postitamine, poleemilised teemad ja võimalikult suur sõprade (või ka vaenlaste) ring, kes kõik omavahel üksteisele lingivad. Arvesse võttes, et eesti blogilugejaskonda ei saa võõrtööliste arvelt kasvatada, on Klikivabrik välja mõelnud paar motivatsioonipräänikut, millega meelitada blogipidajaid Klikivabrikuga liituma, kuid neid ma täna veel ei avalda. Teeme enne esimeste kuude kokkuvõtted ära ja vaatame, kes kui palju tegelikult teenis.
Muidugi jääb alati suur hulk blogipidajaid, kes ei kavatsegi oma ajaveebiga kunagi midagi teenida. Kes teevad seda lihtsalt hobi, lõbu, sõprade või iseenda pärast. Neile jääb palgaks rahuldus tehtud tööst ning kui nad oma ajaveebi maha ei kustuta, siis ka tulevaste ajaloolaste kustumatu tänu.

No comments: